Když ti bude v životě nejhůř otoč se ke slunci, a všechny stíny padnou za tebe!

Blink 182

11. března 2007 v 18:06 | Terka |  hudba
Punk - rock. Tolik úspěšný hudební žánr, vzniklý v 90. letech se zrodil v USA.
Střední školu v San Diegu navštěvovali dva mladí teenageři, kteří jako každý mladý člověk, chodil za holkama, pil alkohol a žili převážně muzikou.Jednoho dne se potkali. Mark Hoppus a Tom Delonge. Jejich setkání se stalo osudným a protože zjistili že mají oba tolik společného a oba tolik touží po jediném, dělat muziku založili kapelu. Přibrali do kapely ještě mladšího kamaráda Scotta Raynora, který ve skupině zastupoval úlohu bubeníka. Byl rok 1992 a skupina Blink byla na světě. Začínali jako každý skupina. Zkoušeli v Tomově garáži, nebo ve Scottově pokoji. Tady taky nahráli svoje první demo - Flyswatter.
Nejdříve hráli po malinkatých klubech v San Diegu a nahráli své druhé demo Buddha.(v r. 1998 bylo vydáno v reedici na CD). Brzy poté došlo k doplnění o číslovku 182, která nic neznamená, ale kapela se ji snažila ozvláštnit a jednu dobu tvrdila, že přesně tolikrát pronesl Al Pacino slůvko fuck ve filmu Zjizvená tvář. v roce 1995 vydali své první album Cheshire Cat. Sice moc velký úspěch nemělo, ale písničky z něj hráli Blinci ještě hodně dlouho. Díky tomuto albu si jich všimli vydavatelské společnosti. Podepsali smlouvu s Cargo Music a MCA Records. Přelomovým rokem byl rok 1997, kdy vydali druhé album Dude Ranch, které odstartovalo jejich úspěch. Koncem roku 1998 byli jednou z nejpopulárnějších punk-rockových kapel roku, když jejich album získalo platinové ocenění v USA a singl Dammit se stala nejhranější skladbou v rádiích.
V roce 1998 nastala změna v sestavě kapely. Scott Raynor odešel. Měl problémy s alkoholem, se slávou a s nátlakem médií a fanoušků. Taky se mu nelíbilo, kam Blink 182 spějě. Pomalu totiž měnila styl hraní. Došlo k výměně bubeníka. Na Scottovo místo "nastoupil" Travis Baker. Hned od začátku bylo zřejmé, že Travis je obrovský talent, který může Blink 182 dostat do těch nejvyšších pozic. A tak se taky stalo. S Travisovým příchodem získala hudba nový rozměr, jasnější, plastičtější, jednoduše lepší.
Blížil se rok 1999 a Blink 182 vydalo album Enema of the state. Bylo melodičtější, umírněnější plné hitů. Po vydání tohoto alba je znal celý svět. K tomu jim také pomohl producent Jerry Finn, jež se podílel i na úspěších Green Day a Rancid. Do dnešní doby se ho prodalo ještě 7 molionů kopií. Dokonce bylo po celý rok na vrcholu Bilboard´s Top 200. První tři singly z tohoto -> What´s my age again?, All the small things a Adam´s song převládali na MTV a střídavě na Rock a Top 40 radiu.
Na letním turné, kde se nahrálo album The Mark, Tom and Travis Show (The Enema Strikes Back!), se prodalo přes 300 tisíc vstupenek. Výše jmenované album obsahovalo 19 živě hraných písniček z kolekce Blink-182, které produkoval Jerry Finn, a také dříve nevydané písničky, zbrusu nový hit Man Overboard a bláznivé obrázky, jaké si fanoušek může přát. Na celém světě se prodalo přes 1,5 miliónu kopií této limitované edice. Na pultech se objevila kniha Tales From beneath your mom, popisující vznik kapely. Autorkou je mladší sestra Marka Hoppuse.

R. 2001 následovalo další řadové album Take off your pants and jacket, které dále pokračovalo ve stylu Enema of the state, a to jak hudebně, tak také celkovou image skupiny - teenagerovská skupina s odpovídajícím humorem (označovaným za záchodový). Na koncertech byli sprostí, vulgární, dělali dětinské kousky, ukazovali se nazí. Základna náctiletých fanoušků tak narůstala.

Do této doby získali mnoho ocenění a účastnili se na mnoha akcích: vyhráli Teen Choice Award, Blockbuster Music Award a objevili se na MTV Awards 2000, kde zahráli All the small things a vyhráli cenu Nejlepší video roku mezi kapelami. V Evropě obdrželi cenu na MTV Europe Award v kategorii Best New Act. Účinkovali na Saturday Night Live a Tonight Show (dvakrát), objevili se ve filmu Prci prci prcičky (American Pie) a zahajovali Billboard Music Awards. Kapela taky zdobila titulní stránky Rolling Stone", Alternative Press (dvakrát), Teen People, Teen a CosmoGirl a několika dalších časopisů. Prostě byli všude a všichni je chtěli a oni byli hvězdami...

R. 2002 byl asi pro kapelu asi nekritičtější. Po velkolepém turné Take off your pants and jacket si kluci potřebovali od sebe odpočinout, a to také hudebně. Tom se s chutí vrhnul na vedlejší projekt Box Car Racer a když do něj přivzal i Travise, Blink-182 byla v ohrožení. Mark později přiznal, že se cítil odstrčený a že pokračování Blink-182 nebylo jistou záležitostí. Nicméně vše dobře dopadlo, Tom označil Box Car Racer za uzavřený projekt bez budoucnosti. Paradoxně právě projekt Box Car Racer možná pomohl dostat se Blink-182 tam, kde jsou nyní...
Stejný rok si Travis ještě odskočil zabubnovat do skupiny The Transplants, která vydala eponymní album a vydala se na koncertní turné.
A rok 2002 byl velmi důležitý ještě v jedné věci: Mark a Tom se stali otci. I to se významně podepsalo na dalším směřování skupiny.

Na počátku r. 2003 se Blink-182 uzavřeli do pronajatého domu v San Diegu, kde začali nahrávat další, bezejmenné album. Své nejkontroverznější album, jak se později ukázalo. A jak se většina kritiků shodla, své nejlepší. Zkoušení, psaní textů, nahrávání a bůhví čeho ještě trvalo dlouhých devět měsíců. Pravda, kluci si mezitím různě odskakovali - Travis s The Transplants na turné, společně do Perského zálivu, kde zahráli pro americké vojáky bojující v Iráku, na pár koncertů do Japonska a Velké Británie. Výsledkem bylo zcela odlišné album, než na které byli fanoušci zvyklí. Po celou dobu, kdy fanoušci netrpělivě očekávali nové album, jim kluci vzkazovali jediné: "Zapomeňte na Blink-182, zapomeňte na naše předchozí alba. Toto bude naše první, první opravdové". V rozhovorech dávali jasně najevo, že toto bude první, na kterém se projeví opravdu takoví, jací jsou. Poprvé nejsou nikým a nikam tlačeni... A ta změna je vidět a hlavně slyšet.
Ta změna se dá charekterizovat jedním slovem: vážnější. Blink-182 jsou vážnější. A to nejen na koncertech, které už tolik nestaví na jednoduchém humoru. Při svých vystoupeních v TV se chovají zodpovědněji, vážněji. Co za tuto změnu může? Pravděpodobně fakt, že všichni mají děti (Travis od r. 2003), Box Car Racer, dospívání...

Rok 2004 byl ve znamení koncertování. Vše začalo evropským turné, na které hned navázalo turné po Austrálii. A zde se stala asi "nejzajímavější" věc v tomto roce. Travis si při zvláštní nehodě - když vystupoval z autobusu - vážně poranil kotník. Koncert ten den v Sydney ještě odehrál, ale další bylo nutné zrušit a Travis musel na operaci. Několik následujících měsíců musel nosit ortézu. Dokonce i s tímto hendykepem dokázal Travis výborně hrát na pozdějších koncertech, kde se dopravoval na vozíčku a používal berle.
V červnu se rozjelo velké turné po USA, na kterém Blink-182 hráli společně s No Doubt. V srpnu se vrátili do Japonska a Austrálie, aby odehráli zrušené koncerty. V Austrálii v tu dobu také natočili videoklip Always. Na konci roku se opět vrátili do Evropy, aby zde zakončili tento velký koncertní rok. Na jednom z nich - v Londýně - se na pódiu objevil také Robert Smith, aby zazpíval svoji pasáž v písničce All of this a později také cover Boys don't cry od The Cure. Splnil se tak velký sen všech z Blink-182.
Nicméně v roce 2004 byl zajímavý ještě jednou záležitostí - byl to rok, kdy se v USA volil tamější prezident a Tom byl velmi činný v kampani prezidentského kandidáta Johna Kerryho. Jezdil na mítinky, kde říkal, proč mají lidé volit jeho a ne George Bushe, objevoval se v propagačních filmech. Nakonec to však nepomohlo... Tom se také vrhl na dráhu režiséra - prozatím jen videoklipů. Režíroval videoklip This Photograph Is Proof (I Know You Know) od skupiny Taking Back Sunday.

Na začátku r. 2005 všechny fanoušku vystrašila zpráva na of. webu ohlašující přerušení činnosti skupiny. Objevily se spekulace o konci Blink-182, které o pár dní později Travis v rozhovoru pro rádoi KROQ vyvrátil s tím, že se jedná pouze o pauzu. Blink-182 téměř dva roky horlivě pracovali na novém albu, koncertovali a věnovali se dalším činnostem. Jejich rodiny byly mírně v ústraní. Proto se Blink-182 rozhodli pro pauzu, která bude trvat blíže neurčenou dobu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára(Clara) Klára(Clara) | E-mail | Web | 18. března 2007 v 10:28 | Reagovat

Máš good blogísek !!!! Vážně !!! Sem spokojená !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama