Když ti bude v životě nejhůř otoč se ke slunci, a všechny stíny padnou za tebe!

Je APRÍL!! :D

1. dubna 2007 v 16:00 | Terka |  zajímavosti
Možná na to dneska ještě někteří nepřišli, ale je 1. dubna a tento den se taky někdy nazývá "apríl"! Je to také Den všech bláznů, kdy se jeden druhého snaží převézt, napálit, nebo si z něho jen tak udělat srandu:) Napište jestli už se dneská vám podařilo někoho nachytat! Zajímá mě to:D A kdyžtak se pochlubte JAK! pište do komentů:)
Ale kde se vlastně apríl vzal??
Verzí o jeho prehistorickém původu je celá řada, podle jedné vděčíme za aprílové radovánky Indům, podle jiné zase Římanům. Jisté však je, že se slaví už několik set let a v anglickém světě má název Den všech bláznů. I když vznikl na druhém břehu kanálu La Manche. Dlouhá léta měl první duben statut prvního dne v roce. Od příchodu jara až do aprílu se lidé veselili a dávali si dárky. Ale když nechal francouzský král Karel IX. roku 1582 přeložit začátek roku na leden, zůstal 1. duben jaksi na ocet jako svátek pro blázny. U nás pochází nejstarší aprílová zmínka z roku 1690, kdy tento zvyk zaznamenal kronikář Bartoloměj Chrysellius. Po dlouhá léta však šlo o událost spíše bezvýznamnou. Vždyť se lidé posílali především pro absurdní věci jako muší máslo, zaječí peří či kohoutí vejce. Nebo pro vtipné semínko. A kdo se nechal nachytat, měl na dalších pár týdnů z ostudy kabát. Tehdy zdatný vtipálek zmátl jen pár lidí, dnes mohou noviny, rádia či televize zmanipulovat a napálit stovky či tisíce čtenářů a diváků. Občas naletí skutečně na blbosti.
Ale aprílové dovádění má ještě jeden háček. Co když se prvního skutečně něco stane? Je to náhoda, ale přesně před dvěma lety spadl prvního dubna ráno v Lounech panelový dům a v troskách zemřelo šest lidí. Zprávě v první chvíli nikdo nevěřil. Všichni si mysleli, že je to apríl. Dost hloupý apríl. Ale nebyl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 niki niki | Web | 31. března 2008 v 18:26 | Reagovat

potrebuju neco jak by se dala nachytat uca nevis o necem je to akutni pls napis namuj blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama